Žandikaulio sąnario sutrikimų diagnostika ir gydymas

Elektroninės kondilografijos tyrimas

Galvos, kaklo ir sąnario skausmai, žandikaulio traškėjimas, „zvimbimas“ ausyse, nuolatinė raumenų įtampa žandikaulio srityje, ribota galimybė išsižioti arba kramtyti maistą – tai tik keli iš galimų simptomų su kuriais susiduria pacientai turinys žandikaulio sąnario sutrikimo problemų.

Šių sutrikimų diagnozavimas ir gydymas odontologo kėdėje vis dar išlieka gana reta sritis, nes besispecializuojančių ir tam reikalingą patirtį turinčių gydytojų yra vos keletas visoje Lietuvoje.

Žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas reikalauja ypatingos kvalifikacijos bei išsilavinimo, specializuotos įrangos bei svarbiausia – realios praktikos dirbant su pacientais.

Robertas Baranskas

Gyd. odontologas

KOA klinikos Gyd. Robertas Baranskas jau ne vienerius metus dirba ir specializuojasi žandikaulio sąnario sutrikimų diagnostikoje ir gydyme.

Nuo 2016m. studijuoja Vienoje (Austrijoje) interdisciplininėje odontologijos mokykloje (VieSID -Vienna School of Interdisciplinary Dentistry), kur aktyviai gilina žinias į okliuzinę mediciną.

Dažnai žandikaulio sąnario sutrikimai pacientus kamuoja ne vienerius metus, tačiau to tiesioginių priežasčių neradimas laiku priveda prie ilgalaikio diskomforto gyvenime ar netgi nuolat varginančių skausmų.

Svarbu suprasti, kad laiku diagnozuotos ir gydyti pradėtos sąnario problemos lemia lengvesnę gydymo eigą bei trumpesnį gydymo laiką.

Simptomai, kuriais remiantis galima numanyti
žandikaulio sąnario sutrikimus:

  1. Traškesys žiojantis, čiaupiantis, kramtant, žiovaujant
  2. Ribota išsižiojimo galimybė (sunku stipriau išsižioti, veiksmas tarsi blokuojamas)
  3. Smilkinio, pakaušio, ausų, žandikaulio, kaklo sričių skausmai
  4. Stiprus griežimas dantimis (ypatingai nakties metu)
  5. Atlikus stiprų ar staigų išsižiojimo veiksmą jaučiamas žandikaulio išnirimas
  6. Nuolatinė raumenų įtampa žandikaulio, kaklo srityje

Žandikaulio sąnario sutrikimų gydymo eiga:

1. Konsultacija
Jos metu surenkama anamnezė pasitelkiant holistinį požiūrį, įvertinami žandikaulio skleidžiami garsai, sąnario judesių amplitudė ir plastiškumas, atliekamos okliūzogramos, įveritinant sukandimo kokybę statikoje ir dinamikoje. Atliekama paciento apklausa, pagal specialiai tam sukūrtą Vienos (Austrija) interdesciplininės mokyklos profesioriaus R. Slaviček metodiką. Pirminės konsultacijos tikslas – įvertinti ar paciento nusiskundimai gali būti susiję su dantimis/žandikauliu ir jeigu taip – numatyti reikalingą gydymą.

2. Atspaudų nuėmimas
Jie skirti tolimesnio gydymo planavimui ir ištyrimui. Dantų atspaudai turi būti nuimti ypatingai preciziškai ir tiksliai – tik tokiu būdu bus galima garantuoti sklandų ir tikslingą gydymą.

3. Elektroninės kondilografijos tyrimas bei jo analizė

Elektroninė kondilografija – tai neinvazyvus apatinio žandikaulio sąnario funkcijos tyrimas, kurio metu pritvirtinus vieną įrenginio dalį prie galvos, kitą prie apatinio žandikaulio, yra surandama funkcinė ašis ir atliekami visi žandikaulio judesiai: išsižiojimas, kramtymas, rijimas, griežimas ir kalbėjimas.

Visa informacija matoma kompiuterinėje programoje, kaip tam tikros kreivės, kurias nubrėžia judantys žandikaulio sąnariai.

Tyrimas, priklausomai nuo situacijos, atliekamas apie 2-3 valandas. Po jo yra atliekama žandikaulio sąnario retgenogramos ir galvos šoninė rentgenograma.

Taip pat esant temporomandibulinių sutrikimų simptomams, tikslinga atlikti funkcinį-magnetinį rezonansą, kurio metu įvertinamos sanarių kietos ir minkštos struktūros, patologinių procesų, tokių kaip sąnario artrozė stadijos, sąnarinio disko padėtis išsižiojus ir sukandus, taip pat skysčių būvimas sąnario kapsulėje ir kt.

4. Kontroliuojama žandikaulio repozicija (KŽR) (CMR)
Analizuojant sąnario funkcinių judesių kreives galime diagnozuoti SAŽS sutrikimus, tokius kaip – disko dislokacija, kuri pasireiškia traškesiais žiojantis/kramtant. Visą tai gali lydėti kramtomųjų raumenų, galvos ir nugaros skausmai.
Kontroliuojamos žandikaulio repozicijos metu, analizuojant sąnario judėjimo kreives ir čiuopiant (palpuojant) kraniomandibulinės sistemos raumenis, ieškoma apatinio žandikaulio terapinė pozicija.

5. Kapa
Detaliai išanalizavus visą surinktą statinę ir dinaminę informaciją galima nustatyti tikslią diagnozę ir surasti apatinio žandikaulio terapinę padėtį, kurioje sąnario struktūros ir raumenys yra pasyvioje, fiziologinėje padėtyje. Toje padėtyje yra pagaminama stabilizuojanti sukandiminė kapa, kuri priklausomai nuo diagnozės turi būti nešiojama naktį arba visą parą ir valgant. Taip pacientai išvaduojami iš skausmo ir žandikaulio sąnarys gali sugyti ir vėl kokybiškai funkcionuoti.

6. Kapos korekcijos
Tai profilaktinis patikrinimas skirtas pokyčių stebėjimui ir jų fiksavimui bei kapos kalibravimui (koreagavimui). Skiriami individualiai pagal situaciją.

Svarbu suprasti, kad labai dažnoje situacijoje, žandikaulio sąnario sutrikimų
gydymas gali būti taikomas kartu su tai situacijai reikalingomis praktikomis –
fiziniais pratimais, periodišką lankymąsi pas kinezeterapeutą ir pan.

ŽIŪRĖTI VIDEO