Periodontitas

PERIODONTITAS

Apydantis (kitaip periodontas) – tai yra dantį supantys audiniai: aplinkinis alveolinis kaulas, dantenos ir raiščiai, laikantys dantį kaulo ertmėje, alveolėje. Dantis nėra kietai prisitvirtinęs tarsi įkaltas. Jis „kabo“ alveolėje, kur yra laikomas periodonto raiščių, veikiančių kaip amortizatoriai, sušvelninantys kramtymo jėgas. Tarp danties ir dantenų yra dantenų vagelė, kuri gilėja, jei joje kaupiasi apnašos, formuojasi akmenys ir besivystant uždegimui ilgainiui tampa patologine dantenų ar net kaulo kišene – pasireiškia uždegiminė būklė – periodontitas.

Periodontitas gali atsirasti dėl:

 • nepakankama burnos higiena, dantų apnašos, per laiką susiformavę dantų akmenys;
 • galimas genetinis polinkis, cukrinio diabeto įtaka;
 • stresas, depresija, rūkymas ir dėl jo pablogėjusi burnos higiena.

Kokie galimi periodontito požymiai?

 • Dantenų paraudimas, paburkimas, kraujavimas (valant dantis ar stebimas savaime);
 • dantenų atsitraukimas, dantų šaknų apsinuoginimas, „išilgėję“ dantys;
 • dantų paslankumas, jų padėties pasikeitimas (pvz., priekinių dantų pakrypimas į išorę);
 • padidėję tarpdančiai;
 • susidaręs dantenų pūlinys;
 • dantų jautrumas šaltam, karštam ar rūgščiam maistui;
 • blogas burnos kvapas.

TAISYKLINGA ASMENINĖ BURNOS HIGIENA IR REGULIARI PROFESIONALI BURNOS PRIEŽIŪRA YRA GERIAUSIA DANTENŲ LIGŲ PREVENCIJA.

Periodontitas

Pav. iš Oral B „A patient guide to good oral health“.

Negydomas dantenų uždegimas (gingivitas) progresuoja į periodontitą (apydančio uždegimą), todėl pradeda tirpti kaulas, susidaro periodonto kišenės, dantys tampa paslankūs ar net gali iškristi. Periodontitas gali būti lokalus (apimantis 2–3 dantis skirtingose dantų lanko vietose) arba išplitęs (apimantis visus dantis).

Išeitis – savalaikis gydymas 2–3 etapais:

Pirmasis etapas (ne operacinis, konservatyvus) – periodontito gydymas, kurio metu atliekamas giluminis periodonto kišenių išvalymas. Ultragarsiniais, rankiniais instrumentais šalinamos sankaupos esančios giliai po dantenomis, nulyginami šaknų paviršiai, dezinfekuojamos gilios dantenų kišenės. Šis etapas atliekamas visada esant gilesnėms periodonto kišenėms ir pradedamas po profesionalios burnos higienos vizito praėjus bent porai savaičių. 

Po ne operacinio, konservatyvaus gydymo galimas padidėjęs dantų jautrumas šalčiui, karščiui – svarbu žinoti, kad taip atsitinka dėl dantenų gijimo (dantenos susitraukia mažėjant paburkimui, patinimui, kraujavimui) ir dažniausiai yra laikinas bei pranyksta per kelias savaites po gydymo. Šiuo metu rekomenduojamos nujautrinančios dantų pastos, burnos skalavimo skysčiai. Jei pacientas nepradeda gydymo. Liga progresuoja, netenkama vis daugiau kaulo ir dantys nebeturėdami atramos iškrenta arba turi būti šalinami dėl nuolatinės infekcijos burnos ertmėje.

Antrasis etapas – operacinis periodontito gydymas, esant pažengusiam, užleistam sunkios formos periodontitui. Jo reikalingumas ir apimtis vertinami po pirmojo etapo periodontito gydymo praėjus bent 2 mėnesiams. Jei išlieka gilios periodonto kišenės, tose srityse reikalingos, taip vadinamos. Lopo operacijos – uždegiminių audinių ir giliai po dantenomis susiformavusių akmenų pašalinimas atkėlus dantenas ir po to jų gražinimas atgal susiuvant. Procedūra atliekama vietiškai nujautrinus, siūlės nuimamos po 7–10 d. Galimas dantų jautrumas (dažniausiai laikinas) kaip ir po pirmojo etapo gydymo.

Jei pacientas yra motyvuotas. Laikosi taisyklingos individualios burnos higienos – audiniai sugyja daug greičiau.

Trečiasis etapas – palaikomasis gydymas, kurio metu atliekama reguliari profesionali burnos higiena. Tai itin svarbi gydymo dalis norint išlaikyti pirmaisiais etapais pasiektus gydymo rezultatus ir norint išvengti ligos atsinaujinimo.

Kaip dažnai pacientas turi atvykti palaikomajam gydymui?
Priklauso nuo ligos sunkumo, paciento burnos higienos įgūdžių – tai individualu ir paskiriama gydytojo (kas 2–6 mėnesius).

Visi šie trys dantų gydymo etapai padeda stabilizuoti likusio kaulo tirpimą, sumažina ar panaikina dantų paslankumą ir ligos progresavimą.

DANTENŲ RECESIJOS

Tai dantenų krašto atsitraukimas, kai apnuoginamas danties šaknies paviršius; galimas ir tarpdančių atsivėrimas. Tai gana paplitusi būklė, besiformuojanti palaipsniui, kuri gali būti išvis nejaučiama paciento. Dantenų recesijų atsiradimas galimas dėl įvairių priežasčių, dažnai veikiančių kartu. Priežastys gali būti uždegiminės ir neuždegiminės kilmės.

Periodontitas

Pagrindinės neuždegiminės kilmės priežastys – netaisyklingas, stiprus, traumuojantis dantų valymas (tokiu atveju dažnai bus pažeistas ir danties paviršius), netaisyklinga danties padėtis dantų lanke (pvz.: dantis išilgėjęs, pakrypęs ir pan.), virškrūvis dantims dėl netaisyklingo sąkandžio, ortodontinis dantų gydymas, netaisyklingai prisitvirtinęs lūpos pasaitėlis, dantenų trauma (pvz. auskaras lūpoje), rūkymas.

Uždegiminės kilmės priežastys – dantenų atsitraukimas susiformavęs dėl periodonto ligos, dantų apnašos ar akmenys.

Atsitraukiant dantenoms gali atsirasti dantų jautrumas, apnuogintame danties šaknies paviršiuje gali formuotis ėduonis.

Gydymas. Jeigu dantenų recesijos pavienės, mažo laipsnio, nesuteikia diskomforto pacientui – specifinis gydymas nėra reikalingas. Kaip bebūtų, rekomenduojama pasitarti su gydytoju periodontologu dėl galimų jų atsiradimo priežasčių ir užkirsti kelią tolimesniam progresavimui.

Jeigu dantenų atsitraukimas yra pažengęs, įvertinamos dantenų recesijos atsiradimo priežastys ir, esant tinkamoms sąlygoms, atliekamos minkštųjų audinių plastikos operacijos, kurių metu sukuriama daugiau prisitvirtinusių dantenų, ir danties šaknies paviršius yra uždengiamas. Prieš chirurginę procedūrą dantenos turi būti be uždegimo požymių, todėl, jei reikalinga, prieš tai atliekamas periodonto ligos gydymas.

GINGIVEKTOMIJA

Procedūra, kurios metu pašalinama dalis dantenų. Tai gali būti reikalinga esant:

 • dantenų padidėjimui dėl uždegimo (periodontito);
 • dantenų išvešėjimui dėl tam tikrų vaistų vartojimo ar retų ligų;
 • norint koreguoti dantenų formą, tuo pačiu ir dantų dydį, formą prieš protezavimą ar estetinį plombavimą;
 • atliekant klinikinį danties vainiko prailginimą.

Ši procedūra dažniausiai yra lengvai toleruojama, be didesnio diskomforto. Gijimas stebimas po 7–14 d.

DANTIES VAINIKO PRAILGINIMAS

Atliekamas prieš danties protezavimą, kai danties aukštis virš dantenų yra nepakankamas. Taip gali nutikti dėl didelio ėduonies ar danties lūžio / atskilimo po dantenomis.

Ši procedūra, kaip ir gingivektomija, dažniausiai yra lengvai toleruojama. Gijimas stebimas po 7–14 d.

 

Su kitomis KOA odontologijos klinikos paslaugomis galite susipažinti čia.